Homeopatia

Základné informácie o homeopatii.

Homeopatia ­- liečba podobného podobným

Základným princípom homeopatie je „similia similibus curentur“, čo znamená „podobné sa lieči podobným“. Tento zákon homeopatie poznal už Hippokrates v štvrtom storočí pred naším letopočtom. Homeopatia však vznikla ako samostatná liečebná metóda pred viac ako 200 rokmi zásluhou lipského lekára a vedca Samuela Hahnemanna. V súčasnosti patrí k najrozšírenejším spôsobom liečby vo svete.

Na Slovensku sa homeopatická liečba udomácnila v deväťdesiatych rokoch minulého storočia.

Homeopatiu je možné použiť na liečbu akútnych aj chronických ochorení. Berie človeka ako celok, nielen fyzické symptómy, ale aj prežívanie a duchovno. V súčasnosti máme v homeopatii k dispozícii viac ako 5 000 liekov. Z nich skúsený homeopat vyberie ten správny pre konkrétneho človeka na jeho konkrétne problémy a prežívanie.

Ak je homeopatický liek zvolený správne, pacient v krátkej dobe pocíti pozitívny účinok liečby. Zvýši sa energia, životná sila, fyzické alebo psychické problémy ustupujú.

To, či človek verí, alebo neverí v úspešnosť homeopatickej liečby, pritom nehrá žiadnu rolu (tzv. placebo efekt). Dôkazom tohto tvrdenia sú uzdravení novorodenci, dojčatá, zvieratá, rastliny a státisíce ľudí po celom svete, ktorí sa liečia takmer výlučne homeopatickými liekmi.

Ideálna homeopatická liečba by mala prebehnúť na všetkých úrovniach. Pri predpísaní správneho homeopatického lieku tzv. similima by sa malo objaviť postupné zlepšenie na všetkých úrovniach pacientovho života. Najprv na úrovni mentálnej, potom na emocionálnej a až potom na fyzickej úrovni, takže pacient by mal prvé zmeny pocítiť v mysli, potom v emóciách a nakoniec na fyzickom probléme, ktorý sa každému zdá najdôležitejší. Ale opak je pravdou, tak ako nemôže dom stáť bez pevných základov, tak se nemôže ochorenie prejaviť na tele bez postihnutia mysle a emócií. A aj tu existuje určitá postupnosť a poriadok. Takže ako prvé liečime myseľ, potom emócie a najneskôr telesný problém.

Počas liečby sa môže vyskytnúť tzv. “homeopatické zhoršenie„ , ktoré však nie je dôvodom na ukončenie liečby, alebo urýchlenú zmenu lieku. Napríklad sa prechodne zhorší ekzém alebo sa na tele objavia vyrážky. Môže sa objaviť aj teplota alebo nejaké akútne ochorenie, po ktorom sa pacient začne cítiť lepšie. Zvyknú sa objaviť aj rôzne výtoky, ktorými choroba ide z tela von, čo značí, že prebieha očistný proces. Jedná sa napr. o hnačku, zvracanie, nádchu, nebolestivý výtok z ucha a pod.

V priebehu liečby sa môžu prechodne vracať aj staré problémy, ktoré najneskôr o pár dní bez ďalšej akejkoľvek liečby pominú.

Nezabudnite na nevyhnutnosť prvej kontroly po začatí homeopatickej liečby, kde homeopat zhodnotí priebeh liečby, zlepšenie stavu, možnosť zmeny potencie lieku, častejšieho užívania predpísaného lieky, prípadne predpíše nový liek.

Pozitíva homeopatickej liečby

1. Bez škodlivých vedľajších účinkov
Špeciálny proces prípravy homeopatických liekov nazývaný potencovanie zabezpečí liečivám odstrániť akékoľvek toxické vedľajšie účinky. Liečba je bezpečná aj pre malé deti, ženy počas tehotenstva i v menopauze. Avšak i napriek tomu sa odporúča užívať homeopatické lieky pod dohľadom kvalifikovaného homeopata.

2. Jemná
Homeopatia pôsobí stimulujúco na prirodzený obranný mechanizmus tela a nastoľuje samoliečbu. Proces liečby je jemný, výsledky bývajú vynikajúce a dlhotrvajúce.

3. Celistvá (holistická)
Homeopatia zohľadňuje celého človeka. Často jeden jediný liek pokryje všetky vaše ťažkosti.

4. Nie je finančne náročná
Homeopatiká sú prekvapujúco menej finančne náročné než alopatické lieky. Homeopatické lieky sú určené (aj) na posilnenie imunitného systému, vďaka ich užívaniu budete odolnejším voči chorobám.

5. Preventívna liečba
Cez posilnenie imunitného systému homeopatia môže pomôcť zvýšiť odolnosť voči chorobám a infekciám.

6. Nie je testovaná na zvieratách
Ľudia reagujú na lieky inak ako zvieratá. Všetky homeopatické lieky sú testované na zdravých ľuďoch. Symptómy, ktoré sa prejavia po užití lieku zdravými jedincami, sa ukážu ako práve tie, ktoré môžu byť vyliečené pri podaní lieku chorému jedincovi trpiacimi rovnakými prejavmi.

7. Nenáročné užívanie
Homeopatické lieky sú podávané vo veľmi malých množstvách vo forme príjemne chutiacich granuliek, tabliet alebo vo forme roztoku.

8. Vaša spoluúčasť
Homeopat sa vás bude pýtať množstvo otázok, týkajúcich sa nie iba symptómov, ktoré vás momentálne trápia, ale aj na vaše psychické prežívanie, životné štýl a duchovno.

9. Neoceniteľná prvá pomoc
Homeopatické lieky sú súčasťou domácej lekárničky, napríklad na (samo)liečbu odrenín, malých popálenín, vyvrtnutí, poštípaní hmyzom a žalúdočné ťažkosti. Avšak vážnejšie a chronické ťažkosti by mal liečiť kvalifikovaný homeopat.

10. Medicína budúcnosti
V súčasnosti existuje viac ako 5000 homeopatických liekov a ich počet neustále rastie. Homeopatia je nádherné umenie.